خانه / تکنولوژی / رشته برق / مخابرات دید مستقیم و فرادید مستیم

مخابرات دید مستقیم و فرادید مستیم

مخابرات LOS و BLOS

در مباحث مخابراتی همواره نام LOS و BLOS دیده و شنیده می شود. اما اینکه این نوع تبادل داده معطوف به چه ارتباطی است و هر کدام چه ویژگی ها و کاربردهایی دارند را در این پست معرفی و بررسی خواهیم کرد. پس با من همراه باشید.

فاصله بین فرستنده و گیرنده

به زبانی ساده هر موج مدوله شده رادیویی به یک آنتن اعمال و از طریق افزایش توان به محیط انتقال که در این پست کانال بی سیم است؛ به سمت آنتن مقصد ارسال می شود. بسته به این که چه میزان فاصله بین مبدا و مقصد وجود دارد، توان ارسالی، نوع شکل موج سیگنال، جهت آنتن فرستنده و گیرنده و همچنین تکنیک های مخابراتی همچون کدینگ متغیر خواهند بود. 

اما در این بین طبق رابطه انتشار دید مستقیم به شکل زیر، با افزایش فاصله R، بصورت نمایی به توان دو، شاهد افت توان در گیرنده خواهیم بود. در پست هایی بطور ویژه پیرامون راهکارهای عدم تغییر در توان ارسالی اما افزایش توان در گیرنده را شاهد خواهیم بود.

اما در این بخش بر مبنای فاصله ای که در رابطه فوق شاهد هستیم به دو نوع انتشار دور برد اشاره می کنیم که در منابع و مراجع مخابراتی به آنها اشاره می شود. یکی دید مستقیم و دیگری فرا دید مستقیم است.

مخابرات دید مستقیم یا LOS

همانطور که از نام Line of Site نیز می توان دریافت، ارتباطی که در آن سیگنال ارسالی بین مبدا و مقصدی که در دید مستقیم یکدیگر باشند را مخابرات دید مستقیم گویند.

این ارتباط اساسا به دلیل آنچه در بخش قبل ذکر شد، محدودیت توانی و یا استفاده از توان متمرکز دارد که ارتباط را ویژه مخابرات برد کوتاه و یا امواج میکروویو دید مستقیم می کنید.

شکل زیر نمونه ای از ارتباط LOS را نشان می دهد.

شکل زیر نیز نمونه ای از آنتن ارتباط میکرو ویو را نشان می دهد. حتما این آنتن ها را در سطح شهر بویژه در نهاد های خصوصی و دولتی و یا آنتن های مخابرات سلولی مشاهده کرده اید.

مخابرات فرادید مستقیم یا BLOS

فرادید مستقیم به نوعی از طی مسیر سیگنال اطلاق می شود که در برد بسیار بلند و خارج از انحنای زمین رخ می دهد. در این نوع تبادل داده، سیگنال ها از اثر بازتابشی سطوحی دیگر همچون یک رله مانند ماهواره و یا سطوح جوی استفاده می کنند. شکل زیر این مفهوم را در کنار انتشار دید مستقیم نشان می دهد.

کاربردها

همانطور که ذکر شد، انتشار برد بلند بخصوص در BLOS می تواند یک جایگزین تاکتیکی مناسب برای مخابرات ماهواره ای باشد که در شبکه های HF از آن استفاده می شود.

در شکل زیر نحوه ارسال سیگنال و بازتابش آن توسط لایه یونسفر در باند HF را مشاهده می کنید.

در باند فرکانس با طول موج کوتاه تر یعنی فرکانس های VHF، UHF و … شاهد کوتاه شدن فاصله ارتباط هستیم. به نحوی که در باند فرکانسی ISM همچون باند 5 گیگاهرتزی وای فای تا حدود 10 متر برد خواهیم داشت.

بنابراین بسته به کاربرد می توان از مفاهیم LOS و BLOS استفاده نمود.

 

3+

درباره پوریا

همسفر با زندگی

پیشنهاد بررسی

نصب سیستم عامل اوبونتو 16.0.4

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu 16.0.4 در نرم افزار مجازی ساز Vmware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!