خانه / تکنولوژی / رشته برق / مجموعه کتابهای مرجع برق-مخابرات سیستم (1)

مجموعه کتابهای مرجع برق-مخابرات سیستم (1)

منابع رشته مخابرات سیستم- سری نخست

همانگونه که می دانید من مشغول به تحصیل در رشته مخابرات سیستم در مقطع کارشناسی ارشد هستم. رشته مخابرات سیستم به پردازش، ارسال و دریافت و مدیریت سیگنال های مخابراتی می پردازد. از ماهواره و موبایل گرفته تا همه آنچه امروزه در تلویزیون و … به کار گرفته می شود در حوزه مخابرات سیستم هستند.

دروس اصلی این رشته

این رشته دارای دو درس اصلی یا به نوعی مادر است. درس مخابرات دیجیتال یا مخابرات 2 و درس فرآیند های تصادفی.
این دو درس پایه سایر درسها هستند که اگر به خوبی در نظر گرفته شوند؛ تقریبا سایر درسها را با ذهنی باز تر می توان بررسی نمود.

دروس ترم اول من

در ترم اول من سه درس پردازش سیگنال دیجیتال؛ فرآیندهای تصادفی و مخابرات سلولی را داشتم. درس پردازش سیگنال دیجیتال یا DSP ویژه تحلیل سیگنالهای یقینی (Deterministic) است و فرآیندهای تصادفی هم ویژه سیگنالهای تصادفی (Random) است. اساس کانالها و سیگنال های مخابراتی در حوزه بی سیم، سیگنالهای تصادفی اند و در حوزه مخابرات با سیم؛ سیگنال های یقینی اند.

منبع درس مخابرات سلولی

کتاب مرجع این درس از آقای Theodore S.Rappaport با نام  Wireless communications, principles and  practice است. این کتاب به همراه حل المسائل اش در لینک های زیر جهت دانلود قرار داده شده است.

منابع درس پردازش سیگنال دیجیتال(DSP)

در این درس دو منبع معرفی می شود. زیرا دو بخش سیگنال ها و سیستم ها و بخش پردازش آنها وجود دارد. برای بخش اول و قسمتی از بخش دوم از کتاب سیگنال و سیستم و پردازش سیگنال اوپنهایم استفاده می شود. برای باقی قسمتهای بخش پردازش سیگنال دیجیتال هم از کتاب آقای چِن (Chen)استفاده می شود. هر دوی این کتاب های به همراه حل المسائل شان در لینک های زیر قرار داده شده اند.

اپنهایم  chen

منابع درس فرآیندهای تصادفی

مرجع اصلی این درس در تمام دنیا کتاب آقای پاپولیس با نام Probability, Random variables and stochastic processes است. این کتاب به همراه حل المسائل اش در لینک زیر موجود است. البته جزوه فارسی دکتر نادر اصفهانی هم در لینکی جداگانه برای این درس قرار داده شده است.

پاپولیس

امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید…..

 

4+

درباره پوریا

همسفر با زندگی

پیشنهاد بررسی

اضافه کردن NS3 به VScode

چگونه برای NS3 یک IDE داشته باشیم؟ در پُست های گذشته درباره نرم افزار NS3، …

1 نظر

  1. بسیار عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!