خانه / تکنولوژی / علمی / سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل لینوکس

شاید برای خیلی از ما که از اولین استفاده از رایانه ها با ویندوز آشنا بودیم، دیدن و کار کردن با سیستم عاملی مثل لینوکس کمی وحشتناک باشد. اما در این پُست می خواهم به دور از هر گونه مقایسه یا رفتن به سراغ نکات سخت افزاری و معماری کامپیوتر که گیج کننده هستند، کمی بیشتر با لینوکس آشنا شویم. شاید با هم دوست شدیم !!! 🙂  🙂  🙂 

لینوکس از کجا آمد؟

در واقع اگر سیستم عامل تان را از چندین بخش در نظر بگیرید، هسته آن که ساختار استفاده از نرم افزار ها و سخت افزار ها را بر عهده مدیریت خود دارد، لینوکس است. در واقع لینوکس یک هسته کامپیوتری است که هم خودش متن باز است و هم در کنار سایر اپلیکیشن های متن باز قرار می گیرد. متن باز یعنی شما قادر هستید اطلاعات و فرمان های درونی آن را تغییر دهید. به دلیل همین متن باز بودن است که سیستم عامل لینوکس و اپلیکیشن هایی که بر روی آن نصب و اجرا می شوند یا ویروس نمی گیرند و یا به سختی آلوده به ویروس می شوند. 🙄 در سال 1991 نخستین بار توسط لینوس توروالدز که چهره خندان ایشون رو در زیر میبینید این هسته پردازشی نوشته شد.

سیستم عامل لینوکس در ابتدا بر پایه مترجم خط فرمان (bash) و کامپایلر زبان سی (gcc) نوشته شد.هسته اصلی لینوکس با زبان سی و در قسمتهای مرتبط با سخت افزارش با اسمبلی نوشته شده است. امروزه سیستم عامل لینوکس مبنای بسیاری از سرورها و میزبانی از اپلیکیشن هایی است که مدیریت همه منظوره و پر قدرت نیازدارند. به نوعی می توان لینوکس را سیستم عامل مهندسان دانست.

اوبونتو، شاید پرچم دار لینوکس است

سیستم عامل لینوکس دارای نسخه های متفاوتی است که شاید محبوب ترین آنها برای یادگیری و کار کردن، نسخه اوبونتو یا UBUNTU باشد که محیط آن را در زیر ملاحظه می کنید:

در این سیستم عامل هم می توان از روابط کاربری گرافیکی شبیه ویندوز برای کار با تجهیزات و برنامه ها استفاده کرد و هم در بسیاری از موارد از محیط خط فرمان یا ترمینال آن استفاده کرد:

در ادامه  پُست های بعدی، رفته رفته برخی نرم افزار ها و آموزش کار کردن با آنها در این سیستم عامل را مرور خواهیم کرد.

همراه من باشید …. 😛  😛 

 

 

2+

درباره پوریا

همسفر با زندگی

پیشنهاد بررسی

مخابرات دید مستقیم و فرادید مستیم

مخابرات LOS و BLOS در مباحث مخابراتی همواره نام LOS و BLOS دیده و شنیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!