خانه / تکنولوژی / رشته برق / آموزش نصب پایتن و vscode در لینوکس

آموزش نصب پایتن و vscode در لینوکس

مقدمه

زبان برنامه نویسی متن باز python یکی از زبان های رایج امروز دنیا است که به دلیل شئ گرایی ویژه و قدرت اتوماسیون سازی مناسب به سرعت در حال رواج میان مهندسان و برنامه نویسان است. در این پُست ابتدا به آموزش نصب یکی از محیط های برنامه نویسی در لینوکس(که البته معادل ویندوزی هم دارد) و همچنین نصب پایتن در ترمینال لینوکس خواهیم پرداخت.

نرم افزار vscode

نرم افزار vscode یا visual studio code یک ide کم حجم برای برنامه نویسی است که البته خصوصیات و ویژگی های آن به پای نرم افزار ویژوال استودیو نمی رسد.اما در محیط لینوکس در کنار eclipse که بعدا آموزش داده خواهد شد کار راه انداز است.

ابتدا از اینجا وارد سایت vscode شوید و آخرین نسخه .deb آنرا که برای ubuntu آماده شده است را دانلود کنید. بهتر است این کار را در مرورگر خود لینوکس انجام دهید.

* نکته: حتما پیش از شروع به کار از اتصال خود به اینترنت اطمینان حاصل کنید.

سپس ترمینال را باز کرده( روی دسکتاپ کلیک راست کنید و گزینه open terminal را کلیک کنید و یا کلید ترکیبی ctr+Alt+t را بزنید) و دستورات زیر را وارد می­کنیم:

>>cd Downloads

>>ls

>>sudo dpkg -i نام فایل دانلود شده

در واقع به صورت پیشفرض ما، فایل دانلود شده به پوشه دانلود (Downloads) می رود. اگر به جای دیگری انتقال یافته نام و مسیر آنرا وارد کنید.با قرار دادن cd در ابتدای آن مسیر در واقع root یا ریشه دستورات را در آن پوشه یا مسیر قرار داده ایم. ls هم محتویات قابل پردازش درون آن پوشه را نشان می دهد. در آخر هم با دستور دسترسی مدیریت sudo و همچنین dpkg که معادل خروج از فایل فشرده یا extract کردن است آن فایل را i یا install می کنیم:

بعد از این­که enter را زدیم باید رمزعبور سیستم را نیز وارد کنیم. بعد از این­که نصب به پایان رسید در محیط search کلمه code را وارد کنید. روی آیکن برنامه VS code کلیک کرده و از منوی Extension دو افزونه Python و C++ را نصب و Reload کنید.

حالا نوبت به نصب پایتن در محیط ترمینال می­رسد. ابتدا ترمینال را باز کنید.

>>python –version

>>python3 –version

دستور اول نسخه پایتن فعلی را نشان می­دهد که معمولا 2.5 است. دستور دوم نسخه پایتن خانواده 3 را نشان می­دهد که معمولا 3.5.2  است. اما هدف ما نصب نسخه 3.7 از پایتن است. ابتدا repository آن را فعال می­کنیم:

>>sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa

حالا enter را می­زنیم. و سپس ادامه کدها:

>>sudo apt-get update

>>sudo apt-get install python3.7

در پاسخ به سوال پرسیده شده جهت اجازه دانلود و نصب، Y را تایپ می­کنیم. سپس enter را زده تا این نسخه دانلود و نصب شود. پس از خاتمه دستور زیر را تایپ می کنیم و یک پرینت به عنوان نمونه از آن می­گیریم:

>>python3.7

>>>print(“hello”)

در پست بعدی، آموزش مقدماتی زبان برنامه نویسی پایتن را با هم مرور خواهیم کرد. در لینک زیر نیز می توانید همین آموزش را به صورت فایل PDF دریافت کنید و در صورت داشتن سوال یا اشکال حتما با من در ارتباط باشید.

Download

موفق و پیروز باشید …

 

2+

درباره پوریا

همسفر با زندگی

پیشنهاد بررسی

مخابرات دید مستقیم و فرادید مستیم

مخابرات LOS و BLOS در مباحث مخابراتی همواره نام LOS و BLOS دیده و شنیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!